Blokķēde – apvērsums enerģētikas nozarē

Lasīt angliski
Lasīt krieviski

20.03.2018.

Blokķēdes izmantošanas iespējas ir radījušas pamatīgu ažiotāžu daudzās nozarēs. Šī tehnoloģija ļauj nodrošināt darījumus starp divām pusēm, izmantojot algoritmus bez trešās personas apstiprinājuma. Blokķēde palielina darījumu ātrumu, vienlaikus samazinot tirdzniecības un uzņēmējdarbības izmaksas. Tas ir īsts apvērsums, jo esošos starpniekus aizstās jaunas un, iespējams, labākas sadarbības formas. Blokķēde ieviesīs izmaiņas arī enerģētikas nozarē, atbalstot pāreju no pašreizējā centralizētā modeļa ar ražotāju un patērētāju uz izkliedētu modeli ar jauniem tirgus dalībniekiem – ražotājpatērētājiem.

Patērētāju vietā ražotājpatērētāji
 
Pašreizējais modelis, kas darbojas no augšas uz leju, balstās uz vienkāršu principu – ražotāji ražo elektroenerģiju un pārdod to patērētājiem lietošanai. Taču līdz ar būtisku saules paneļu un bateriju cenu kritumu patērētāji sāks ražot elektroenerģiju paši, kļūstot par ražotājpatērētājiem. Pašlaik to galvenokārt virza nepieciešamība ražot savām vajadzībām, taču šo pārmaiņu rezultātā sāksies elektroenerģijas tirdzniecība starp ražotājpatērētājiem, un centralizēto modeli aizstās izkliedētais modelis. Paralēli fiziskajam elektrības tīklam parādīsies jauns informācijas tīkls, kurš radīs milzīgu apstrādājamo datu apjomu (“digitālie dvīņi”). Šīs pārmaiņas var uzskatīt par apvērsumu, kurš – kā jebkurš apvērsums – radīs gan jaunas problēmas, gan jaunas iespējas.
 
Blokķēde kā galvenais apvērsuma faktors
 
Izkliedētā modeļa pamatā ir nepieciešamība nodrošināt divpusējas elektrības piegādes un tirdzniecības darījumus. Būs nepieciešamas sistēmas, kas droši un pārskatāmi uzglabā ražotājpatērētāju savstarpējo darījumu informāciju. Īpaši svarīga būs darījumu drošība (kā arī elektroenerģijas piegādes un sadales drošība), informācijas uzglabāšana un ar to saistīto datu drošība. Būs jātiek galā ar jauno tirgus dalībnieku skaita eksploziju un ar to saistīto jauno datu apjomu.
 
Pāreju uz izkliedēto modeli veicinās blokķēde un tās komponenti, piedāvājot risinājumus minētajām problēmām. Blokķēde ir decentralizēts darījumu žurnāls – sistēma, kas nodrošina divpusēju darījumu ierakstu bez trešās personas pārbaudes, turklāt tas tiek paveikts elastīgi, efektīvi, droši un daudz lētāk. Tas nozīmē starpniecības samazināšanos, tādēļ ir svarīgi, lai esošie tirgus dalībnieki, kuriem vairāk vai mazāk ir starpnieka loma, jau tagad izvēlētos savu vietu izkliedētajā modelī, kurš, mūsuprāt, enerģētikas nozarē būs nākotnes tirgus modelis.
 
Sekmīgas blokķēdes iniciatīvas enerģētikas nozarē
 
Blokķēde ir tik ievērojams enerģētikas nozares apvērsums, ka to var salīdzināt ar mobilo tālruņu ieviešanu pagājušā gadsimta 80. gadu vidū vai ar pārmaiņām burtiski visās nozarēs līdz ar interneta parādīšanos 90. gados. Blokķēdes radītās izmaiņas veicinās jaunu sadarbības veidu rašanos, kuri aizstās pašreizējos starpniekus. Blokķēdi jau izmanto finanšu nozarē, un tagad šim piemēram seko arī enerģētika. Gan esošie tirgus dalībnieki, gan jaunpienācēji (vai to apvienojumi) jau izmēģina blokķēdes izmantošanas pilotprojektus.
 
Piemēram, British Petroleum un Shell attīsta uz blokķēdes balstītu digitālu platformu, kas nodrošinās naftas un gāzes tirdzniecību. Šie enerģētikas tirgus megadalībnieki plāno uzsākt jaunās platformas darbību šā gada beigās, un arī tas varētu būt sava veida apvērsums.
 
Vairāk nekā 30 Eiropas elektroenerģijas ražotāju un tirgotāju ir apvienojušies savstarpējā elektroenerģijas tirdzniecības platformā, ko nodrošina Enerchain. Pirmais darījums notika pērnā gada beigās.
 
LO3 Energy sadarbībā ar Siemens ir radījusi platformu elektroenerģijas tirdzniecībai starp Bruklinas mājsaimniecībām Ņujorkā, taču platformas raitai darbībai vēl jāpielāgo regulatora noteikumi.
 
Protams, uz blokķēdes balstīto jauno modeļu darbība rada daudzus jautājumus, piemēram, kurš būs atbildīgs, ja darījums nenotiks kā plānots, jo blokķēde nodrošina darījumus bez starpnieka, kurš parasti ir atbildīgā persona. Blokķēdi ir skāris arī negatīvais Bitcoin tēls, kura pārsteidzošās svārstības pārāk bieži figurē mediju virsrakstos. Arī daudzi regulatora noteikumi ir jāpārskata un jāpielāgo. Tomēr, kur ir jauni izaicinājumi, tur parasti ir arī jaunas biznesa iespējas.
 
Nākamie soļi
 
Esošo tirgus dalībnieku un jaunpienācēju mērķi ir visnotaļ pretēji – esošie vēlas noturēt savas pozīcijas tirgū, turpretī jaunie vēlas tos no tirgus izstumt. Abām pusēm nāksies pielāgoties pārmaiņām enerģētikas nozarē un izmantot jaunās iespējas, lai radītu vērtību:
  • Patērētāji kļūs par ražotājpatērētājiem. Tas rada pievilcīgu biznesa potenciālu, proti, palīdzēt viņiem šajā pārejā, piemēram, saules paneļu un bateriju pārdošana, to finansēšana un/vai apkalpošana, elektroenerģijas plūsmas optimizācija, patēriņa datu tālākpārdošana, elektromobiļu pārdošana un/vai apkalpošana.
  • Paralēli fiziskajam elektroenerģijas tīklam tiek radīts iespaidīgs informācijas tīkls. Ļoti svarīga būs šī tīkla drošība (kā arī kiberdrošība).
  • Vitāli svarīga būs fiziskā elektroenerģijas tīkla drošība, jo tā ir visas ekonomikas pamatā.
  • Jaunajiem tirgus dalībniekiem ir ieteicams sadarboties ar esošajiem, jo ir jau novēroti ļoti sekmīgi biznesa modeļi. Esošie tirgus dalībnieki nodrošina savu tirgus piekļuvi un zināšanas, kamēr jaunie tirgus dalībnieki piedāvā radošu pieeju un jauno tehnoloģiju pārzināšanu. Piemēram, ZF (auto nozarē), UBS (finanšu nozarē) un IBM (IT nozarē) sadarbība ir radījusi elektronisko maku, kas nodrošina elektromobiļu apkalpošanu no uzlādes un elektroenerģijas uzglabāšanas līdz iespējai apmaksāt ceļu nodevas un autostāvvietu izmantošanu.
  • Ir svarīgi sadarboties ar regulatoru, lai palīdzētu tam atbilstoši pielāgot nozares noteikumus, kas nodrošinātu pāreju uz jauno modeli un būtu labvēlīgi gan jaunajiem tirgus dalībniekiem, gan jaunajiem ražotājpatērētājiem.
Uzsākot jaunas iniciatīvas, ir svarīgi atcerēties – mēģināt, tikt pāri neveiksmēm, mēģināt atkal un gūt panākumus!
 

 

 
Kontaktinformācija
Inese Dosē
inese.dose@pwc.com
Tel: 67094400
© 2019 PwC. Visas tiesības aizsargātas. PwC apzīmē PwC uzņēmumu tīklu un/vai vienu vai vairākus tā dalībniekus, kurā katrai dalīborganizācijai ir atsevišķas juridiskās personas statuss. Sīkāka informācija pieejama www.pwc.com/structure.  | Pēdējās izmaiņas veiktas: 14.01.2019